Władysławowo - Co robić? Co zwiedzać? Jakie atrakcje czekają tu na wczasowiczów?

  • location_on Władysławowo, ul. undefined

Władysławowo

Władysławowo swoją nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi Czwartemu, który w latach 30-tych siedemnastego stulecia postanowił pobudować tu fort, aby odparować przewidywany przez niego napad Królestwa Szwecji. Dzisiejsze Władysławowo powstało w latach 50-tych dwudziestego stulecia jako połączenie miejscowości: Hallerowo, Poczernino, Cytniewo, Wielka Wieś i portu Władysławowo. Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 r. Kolosalną rolę w rozwoju turystyki na tych terenach odegrał generał Józef Haller, któremu to, po ceremonii Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w 1920 roku spodobało się to miejsce. Wraz z niektórymi swymi oficerami kupili te tereny. Z inicjatywy ich stanęło kąpielisko Hallerowo, jakie miało stanowić konkurencję dla będącego częścią Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, budynku w którym gen. Haller ze swoją rodziną spędzał letni urlop, a od 1990 r. można zwiedzić niewielką prezentację poświęconą Hallerowi i Błękitnej Armii.

Współczesne Władysławowo to wzięta miejscowość urlopowa nad polskim Bałtykiem z piaszczystymi i szerokimi plażami. To także port rybacki, morski i mariny jachtowa. Oprócz zaplecza sanitarnego i gastronomicznego żeglarze mogą również skorzystać ze stoczni remontowej. Z tego miejsca można udać się w rejs po morzu względnie Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków spacerowych. Istnieje dodatkowo ewentualność odbycia wyprawy z Władysławowa na Litwę, Łotwę bądź krajów skandynawskich. Wędkarzy zaciekawi niechybnie fakt, że z Władysławowa organizowane są rejsy z okazją wędkowania w morzu.

Dodatkową atrakcją Władysławowa jest zlokalizowana na promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 r. i od tego czasu wmurowywane są w deptak gwiazdy największych sław polskiego sportu. Swoje gwiazdy posiadają tam m.in. Robert Korzeniowski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Irena Szewińska, Dariusz Michalczewski, Jacek Wszoła, a też Michel Platini. Każdego roku, w lipcu aranżowany jest tu Festiwal Sportu. Rozpoznawalnym punktem Władysławowa jest także Dom Rybaka - siedziba urzędu gminy z rozpoznawalną basztą widokową z której można podziwiać panoramę Władysławowa i okolicę.

Władysławowo, przez wzgląd na położenie nad Zatoką Pucką z płytkimi wodami, niskimi falami i sprzyjającymi warunkami wietrznymi - to świetne wręcz miejsce do nauki oraz uprawiania windsurfingu. W pobliżu zlokalizowanych jest dużo szkółek oraz wypożyczalni sprzętu windsurfingowego.

W skład dużej bazy noclegowej Władysławowa (np www.wladyslawowo.info.pl/noclegi/wszystkie) wchodzą luksusowe hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, domy wypoczynkowe, domki oraz pokoje we Władysławowie.

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0