Władysławowo

Władysławowo

Władysławowo swoją nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi Czwartemu, który w latach 30-tych siedemnastego stulecia postanowił pobudować tu fort, aby odparować przewidywany przez niego napad Królestwa Szwecji. Dzisiejsze Władysławowo powstało w latach 50-tych dwudziestego stulecia jako połączenie miejscowości: Hallerowo, Poczernino, Cytniewo, Wielka Wieś i portu Władysławowo. Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 r. Kolosalną rolę w rozwoju turystyki na tych terenach odegrał generał Józef Haller, któremu to, po ceremonii Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w 1920 roku spodobało się to miejsce. Wraz z niektórymi swymi oficerami kupili te tereny. Z inicjatywy ich stanęło kąpielisko Hallerowo, jakie miało stanowić konkurencję dla będącego częścią Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, budynku w którym gen. Haller ze swoją rodziną spędzał letni urlop, a od 1990 r. można zwiedzić niewielką prezentację poświęconą Hallerowi i Błękitnej Armii.

Współczesne Władysławowo to wzięta miejscowość urlopowa nad polskim Bałtykiem z piaszczystymi i szerokimi plażami. To także port rybacki, morski i mariny jachtowa. Oprócz zaplecza sanitarnego i gastronomicznego żeglarze mogą również skorzystać ze stoczni remontowej. Z tego miejsca można udać się w rejs po morzu względnie Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków spacerowych. Istnieje dodatkowo ewentualność odbycia wyprawy z Władysławowa na Litwę, Łotwę bądź krajów skandynawskich. Wędkarzy zaciekawi niechybnie fakt, że z Władysławowa organizowane są rejsy z okazją wędkowania w morzu.

Dodatkową atrakcją Władysławowa jest zlokalizowana na promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 r. i od tego czasu wmurowywane są w deptak gwiazdy największych sław polskiego sportu. Swoje gwiazdy posiadają tam m.in. Robert Korzeniowski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Irena Szewińska, Dariusz Michalczewski, Jacek Wszoła, a też Michel Platini. Każdego roku, w lipcu aranżowany jest tu Festiwal Sportu. Rozpoznawalnym punktem Władysławowa jest także Dom Rybaka - siedziba urzędu gminy z rozpoznawalną basztą widokową z której można podziwiać panoramę Władysławowa i okolicę.

Władysławowo, przez wzgląd na położenie nad Zatoką Pucką z płytkimi wodami, niskimi falami i sprzyjającymi warunkami wietrznymi - to świetne wręcz miejsce do nauki oraz uprawiania windsurfingu. W pobliżu zlokalizowanych jest dużo szkółek oraz wypożyczalni sprzętu windsurfingowego.

W skład dużej bazy noclegowej Władysławowa (np www.wladyslawowo.info.pl/noclegi/wszystkie) wchodzą luksusowe hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, domy wypoczynkowe, domki oraz pokoje we Władysławowie.

 

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00