Polecane obiekty

Willa AQUA Noclegi w Jastrzębiej Górze

Atrakcje w okolicy Rozewia:

KARWIA - więcej o Karwi: zachodnia część miasta Władysławowo z długą na około 3 km i szeroką na około 80 m plażą. Dodatkowo miejscowość zlokalizowana jest w Nadmorskim Parku Krajobrazowym.

CHŁAPOWO - więcej o Chłapowie: piękna, klifowa plaża, Wąwóz Chłapowski - Rudnik - na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, długi na około kilometr z ciekawymi okazami roślin: dzwonek okrągłolistny, rokitnik, żarnowiec miotlasty; nad klifem i plażą przelatują paralotniarze.

WŁADYSŁAWOWO - więcej o Władysławowie: w granicach administracyjnych leży aż 23 km plaż z 15-toma strzeżonymi kąpieliskami. Nad miastem góruje Dom Rybaka - siedziba władz gminy i punkt widokowy. Od 2000 roku na promenadzie umieszczono Aleję Gwiazd Sportu z wmurowanymi w chodnik gwiazdami sportowców. Władysławowo to także port rybacki, morski i marina z pełnym zapleczem - nawet remontowym.

CHAŁUPY - więcej o Chałupach: znajdująca się już na Mierzei Helskiej część Władysławowa to znany ośrodek kite i windsurfingu. W Chałupach działają dwie plaże od strony otwartego morza i od strony zatoki Puckiej.

Latarnia morska

Informacje

 • 84-104 Rozewie, ul. Leona Wzorka 1
 • 58 674 95 42

Rozewie Artakcje - Latarnia morska

Latarnia morska w Rozewiu zlokalizowana jest przy ul. Leona Wzorka 1. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tutaj w latach 1920 -1939. We wrześniu 1939 r. - po wybuchy II Wojny Światowej - został przez nazistów zamordowany. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który w latach 1920 - 1924 odwiedzał Rozewie - zamieszkiwał podobno nawet w latarni.

Budowla latarni powstała w 1822 r. i poddana była dwóm znacznym przebudowom. Pierwszej w 1910 i następnej w 1978 roku. W czasie tej drugiej dokonała się największa przemiana w wyglądzie latarnia została ona podwyższona o 8 m przez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były pobliskie drzewa rosnące w Rezerwacie Przyrody Przylądek Rozewski, które zasłaniały blask latarni. Na wieży zainstalowano również inne źródło światła.

Latarnia jest udostępniona dla wczasowiczów, co więcej w jej wnętrzach znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich. Można w nim oglądać m.in. poprzedni reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym - urządzenia te pozostały na swoim miejscu po modernizacji latarni. Wieża latarni jest wysoka na bez mała trzydzieści trzy metry, a przez wzgląd na usytuowanie na wysokiej skarpie źródło światła umieszczone jest na wysokości przeszło 83 m n.p.m. - widoczne jest z 26 Mm. Budynek latarni jest dosyć specyficzny - biała, murowana dolna część i metalowa, czerwona góra. Pobliskie miejscowości: Jastrzębią Górę, Władysławowo oraz panoramę morza można podziwiać z tarasu latarni.

Ostatnia aktualizacja - kwiecień 2016r.

Mapa

Oblicz dojazd:

Komentarze

Dodaj komentarz
 • godziny odwiedzinAutor: EGOL
  latarnię można zwiedzać od maja do września. maj, czerwiec, wrzesień - 9-14 oraz 15-18. w lipcu i si...
  latarnię można zwiedzać od maja do września. maj, czerwiec, wrzesień - 9-14 oraz 15-18. w lipcu i sierpniu 9-19. Ceny biletów: normalny 8zł ulgowy 5zł.
 • bez_tytułuAutor: Muchor
  Szkoda, że nie napisaliście, w jakich godzinach i w jakim sezonie można zwiedzać tę latarnię. Opis b...
  Szkoda, że nie napisaliście, w jakich godzinach i w jakim sezonie można zwiedzać tę latarnię. Opis brzmi ciekawie.
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 454 054, Dziś: 32, Osób online: 3

FacebookKontakt i reklama

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem