Latarnia morska

Informacje

 • ul. Leona Wzorka 1, Rozewie
 • 58 674 95 42

Rozewie Artakcje - Latarnia morska

Latarnia morska w Rozewiu zlokalizowana jest przy ul. Leona Wzorka 1. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tutaj w latach 1920 -1939. We wrześniu 1939 r. - po wybuchy II Wojny Światowej - został przez nazistów zamordowany. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który w latach 1920 - 1924 odwiedzał Rozewie - zamieszkiwał podobno nawet w latarni. Na dziedzińcu znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego.

Budowla latarni powstała w 1822 r. i poddana była dwóm znacznym przebudowom. Pierwszej w 1910 i następnej w 1978 roku. W czasie tej drugiej dokonała się największa przemiana w wyglądzie latarnia została ona podwyższona o 8 m przez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były pobliskie drzewa rosnące w Rezerwacie Przyrody Przylądek Rozewski, które zasłaniały blask latarni. Na wieży zainstalowano również inne źródło światła.

Zobacz panoramę

Latarnia jest udostępniona dla wczasowiczów, co więcej w jej wnętrzach znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich. Można w nim oglądać m.in. poprzedni reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym - urządzenia te pozostały na swoim miejscu po modernizacji latarni.

Zobacz panoramę

Wieża latarni jest wysoka na bez mała trzydzieści trzy metry, a przez wzgląd na usytuowanie na wysokiej skarpie źródło światła umieszczone jest na wysokości przeszło 83 m n.p.m. - widoczne jest z 26 Mm. Budynek latarni jest dosyć specyficzny - biała, murowana dolna część i metalowa, czerwona góra. Pobliskie miejscowości: Jastrzębią Górę, Władysławowo oraz panoramę morza można podziwiać z tarasu latarni.

Latarnia Rozewie czynna

 • maj, czerwiec, wrzesień - 10:00-14:00 i 15:00-18:00
 • lipiec, sierpień - 9:00-19:00

Latarnia Rozewie Cenny

Bilet wstępu:

 • normalny 8 zł
 • ulgowy* 5 zł

*dzieci powyżej 4 roku życia, uczniowie, studenci, emeryci i renciści oraz osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem. Ze względów bezpieczeństwa latarnię mogą zwiedzać tylko dzieci powyżej 4 roku życia, porzy czym dzieci w wieku 4-7 lat tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zobacz panoramę

Ostatnia aktualizacja - wrzesień 2017 r.

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
 • Zwiedzanie poza sezonem letnimAutor: Andrzej
  Poza sezonem letnim latarnia jest udostępniona do zwiedzania po wcześniejszym telefonicznym uzgodn...
  Poza sezonem letnim latarnia jest udostępniona do zwiedzania po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu pod nr tel. 783 706 864.
 • godziny odwiedzinAutor: EGOL
  latarnię można zwiedzać od maja do września. maj, czerwiec, wrzesień - 9-14 oraz 15-18. w lipcu...
  latarnię można zwiedzać od maja do września. maj, czerwiec, wrzesień - 9-14 oraz 15-18. w lipcu i sierpniu 9-19. Ceny biletów: normalny 8zł ulgowy 5zł.
 • bez_tytułuAutor: Muchor
  Szkoda, że nie napisaliście, w jakich godzinach i w jakim sezonie można zwiedzać tę latarnię. ...
  Szkoda, że nie napisaliście, w jakich godzinach i w jakim sezonie można zwiedzać tę latarnię. Opis brzmi ciekawie.
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.