Polecamy

TURKUSOWY KLIF

 

CHŁAPOWO - piękna, klifowa plaża, Wąwóz Chłapowski - Rudnik - na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, długi na około kilometr z ciekawymi okazami roślin; nad klifem i plażą przelatują paralotniarze. więcej...

WŁADYSŁAWOWO - nadmorskie miasto z wieloma plażami u nasady Mierzei Helskiej. Nad miastem góruje Dom Rybaka - punkt widokowy, muzeum motyli. Na promenadzie umieszczono Aleję Gwiazd Sportu z wmurowanymi w chodnik gwiazdami sportowców. więcej...

Historia Rozewia

Historia Rozewia, a właściwie pierwsze pisane zapiski o tym miejscu dotyczą roku 1359 - gdy ziemie te nadał rycerzom Maciejowi Cunikenowi i Janowi Cluckowowi gdański komtur. Przylądek Rozewie jest punktem charakterystycznym na wybrzeżu Bałtyku więc już od średniowiecza rozpalano tu ogniska aby pomóc żeglarzom w nawigacji. Na szwedzkiej mapie z 1696 roku naniesiona jest już latarnia w tej lokalizacji. Obecny budynek latarni powstał w 1822 roku.

Samo osiedle mieszkalne (nie licząc budynków latarni) powstało dopiero po I Wojnie Światowej, po włączeniu tych ziem do odrodzonego Państwa Polskiego. Na Rozewie Kaszubi mówią Bliza albo Rozëft, Rozeft. Niemiecka nazwa tej miejscowości to Rixhöft, dawniej Rosefft, Rozyft.

Ciekawa jest również historia administracyjna tej miejscowości. Po wojnie, w latach 1963-1972 Rozewie było częścią osiedla Jastrzębia Góra, a w latach 1973–2014 stanowiło część miasta Władysławowo. Od 1 stycznia 2015 roku Rozewie jest samodzielną wioską.

Historyczne zdjęcia pochodzą z serwisu http://fotopolska.eu/

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 515 586, Dziś: 84, Osób online: 3

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem